Söz verme noktası ile müşterilerin güvenini kazanın

Arz ve talep ilişkisinin en önemli noktalarından birisi dengedir. Denge demek kapasite kadar iş alabilmek ve alınan bu işleri hakkıya gerçekleştirebilmek anlamına gelir. Arz ve talep ilişkisindeki ikinci önemli nokta ise güvendir. Alınan işlere başlanmaz ise bu, güven kaybına sebebiyet verir. Kanban sistemi bu güven ilişkisini korumak için söz verme noktasının (commitment point) belirlenmesini tavsiye eder.

Örnek Kanban tahtası üzerinden açıklama yaparsak durum şöyledir; Fikirler aşamasında bulunan ham işler için müşteriye (talep eden kişilere) herhangi bir bitirme sözü veril me miştir. Ancak “Analize” giren işler için bu bitirme sözü verilir. Bu aşamada doğal seleksiyon devreye girer yani en önemli 5 (kapasite sınırı) iş “Analiz” adımına geçebilir. Diğer işler sırasını beklemek zorundadır, eğer kapasite açılırsa sıradaki önemli iş “Analiz” aşamasına geçebilir.

Olaya müşteri açısından yani talep eden kişi açısından bakalım. Müşteri kendi işini Analiz aşamasına getirmeyi başarmış ise o zaman gönül rahatlığı içinde işin bitmesini bekleyebilir çünkü kendisine artık işin bitireceğine dair söz verilmiştir (işle evlenilmiştir) . Bu iki taraf arasındaki güven ilişkisini geliştiren son derece önemli bir mekanizmadır.

Bu konunun devamını Kanban el kitabından ücretsiz indirip okuyabilirsiniz.

Türkiye’deki kültürel etki ile gelen taleplere “hayır” diyeme meden dolayı, tüm işlerle sorgula ma dan evlenme eğilimi yüksektir. Bunun doğal sonucu olarak kapasite yetersizliğinden dolayı müşterilere mahcup olunur ve güven ilişkisi zedelenir. Unutmayın güven tek kullanımlıktır.

Originally published at https://agilekanban.istanbul on January 30, 2019.