Kanban mevcut durumun ortaya konması açısından müthiş bir yaklaşım. Kanban yaklaşımını büyük kitlelere yayan en önemli araçlardan biri hiç şüphesiz ki Trello’dur. Trello kullanan bir çok firma ve arkadaşımın ortak bir sorunundan bu yazımda bahsetmek istiyorum. Bu sorunun adı kartlar içinde kaybolmak.

http://news.appbase.io/integrating-okrs-with-trello/ sitesinden alınmıştır

Diyelim ki Trello da 10 board ve her biri içinde 50 adet değişik kolonlarda kartlarınız var. Sabah bilgisayar başına geldiniz ve hangi işten başlayacaksınız ? Hiç böyle bir durumla karşılaştınız mı ? Yalnız değilsiniz. Bu durumda mevcut işlere limitlemekte (WIP) fayda vermez çünkü olay stratejik boyutta çözülmesi gerekmektedir.

Kontrolü kaybetme hisse insanların en nefret şeydir. Kanban mevcut işleri organize etmekte harikadır ama öncesinde yön tayini yapmanız gerekmektedir. Özetle hangi iş(lerin) öncelik vereceğinizin cevabını size verecek mekanizmanın adın Gelişim (Improvement) Kata ‘dır.

http://www-personal.umich.edu/ sitesinden alınmıştır

Kutup yıldızınızı biliyor musun ?

Mevcut durumu (current condition) Kanban ile çok net bir şekilde ortaya koyabilirsiniz ama öncesinde, 1 adımda yön tayini yapmanız gerekir. Diğer bir adıyla Nihai durum, bir diğer adıyla kutup yıldızınız.

Organizasyonuzun 6 ay ile 3 yıl arasında olmak istediği yer neresi ?

Ör : En başarılı CRM uygulamasını piyasaya sürmek, tüm alt yapıyı microservices geçirmek yada yeni startup şirketinizin 1000 müşteri bulması… Zor hedefler.

Mevcut durumun nedir ?

Geldik ikinci adıma, İkinci adımda eğer Kanban yöntemini kullanıyorsanız çok kolay çünkü Kanban sisteminin en iyi olduğu yerlerden birisi mevcut durumu ortaya koymasıdır. İkinci adımda cevaplanması gereken asgari sorular olabilir :

  1. Değer akış haritalaması nasıl ? Özetle : Değer üreten adımlar ve birimler hangileri?
  2. İş teslim (lead time) süremiz ne kadar ?
  3. Belli bir zaman diliminde gelen iş sayısı nedir ?
  4. Süreçte tıkama yaşanan yerler nereleri ?

Bu oyun standart koyma oyunudur

Şimdi sıra geldi üçüncü adıma, bir sonraki ideal durum (Next Target Condition). Target ifadesi İngilizce ‘den hedef diye çevrilebilir. Bu ifade yanıltıcı olabilir. 3 adımında amaçlanan bir sonra hedefleri başarmak için gereken standartlara ulaşmakdır.

Hedeflere ulaşmak için öncelikle standartlara (ideal durum-lara) ulaşmamız gerekir.

Standart (ideal durum) örnekleri :

  • Projemizde TDD bir standart olacak (Ideal durum)
  • Organizasyomuzda Devops ‘a geçiyoruz (Ideal durum)
  • X Holding ile görüşme ayarlayıp ürünlerimizi tanıtımını yapacağım.

Son adım keşif aşaması (Planla — Uygula — Etkiyi ölç — Öğren )

Standart (ideal durum) örneklere bakarsanız bunların hepside belirsizlik içerdiğini fark edersiniz. Eğer belirsizlik içeriyorsa doğru yoldasınız demektir. Şimdi sıra bu standartlara ulaşmak için keşif yapmanız daha doğrusu bu standart ile aranızdaki engelleri fark etmeniz ve engeller karşı PDCA (Planla — Uygula — Etkiyi ölç — Öğren) adımlarını atmamız gerekiyor.

https://www.slideshare.net/RichardCGreen/tk-forms-v1-1 sitesinden alınmıştır

Ne öğrendin ?

Engeller birden fazla adımda aşılar ama engeli aşmaktan çok burada önemli olan ne öğrendiğimizdir. Bu öğrenmeler sonunda engellerin üzerinden geliriz ve yeni standartlara kavuşuruz. Kutup yıldızınızı bulduktan sonra Trello veya herhangi bir ortamdaki Kanban kartlarının önceliklerine karar vermek artık bir sorun olmaktan çıkacaktır. Kanban süreçlerinizi iyileştiren bir mekanizmadır ama öncelikler sizi nihai durumunuza götürecek süreçlerinizi oturmanız gerekmektedir.

İlgili

Originally published at agilekanban.istanbul on December 25, 2017.