Kanbanize’nin anlamı mevcut süreçlerinizi iyileştirmek ve geliştirmek anlamına geliyor.İşe başlanacak nokta mevcut süreçlerdir. Kanban sistemi işin nasıl yapılacağını size söylemez fakat iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde size son derece etkili bir biçimde yardımcı olur.

Yukarıdaki görseller “Formula 1 Pit Stops 1950 & Today” videosundan alınmıştır ( Google üzerinden “pitstop 1950 vs 2013” diye aratarak erişebilirsiniz ). 1950'lerde pitstop süreci 67 saniye alırken, 2013 yılında süre 2 saniyenin altına inmiştir. Bu videonun ana fikri iyileştirmenin ve geliştirmenin etkilerini gözler önüne sermektir. Kanban sisteminde “Hadi süreçlerimizi kanbanize edelim” söylemi yaygın olarak kullanılır.

Bu konunun devamını Kanban el kitabından ücretsiz indirip okuyabilirsiniz.

Süreçlerimizi kanbanize etmek için öncesinde iş değer akışları haritasının çıkarılmasında büyük fayda vardır. Nedir iş değer akış haritalaması ? Servis odaklı düşünmenin odağında olan müşterilerinize sunduğunuz değer akışının hikayesidir.

Yukarıda akış, bir organizasyonun tüm iş akışını uçtan uca 50.000 feet’ten göstermektedir. Değer akışlarını bizim kuzey yıldızlarımız gibi düşünebilirsiniz. Hedefimiz müşteri ve çalışan memnuniyetini sağlama adına değer üreten süreçleri her an iyileştirmek ve geliştirmektir.

Originally published at https://agilekanban.istanbul on February 5, 2019.