2012 yılından beri Yalın (Lean), Çevik süreçler (Agile process), Scrum ve Kanban hakkındaki düşüncelerimi kodcu.com adresinde yazıyorum. Bu yazılarımı derleyip ufak bir kitap haline getirerek yazılım projelerinde Kanban mekaniklerini daha rahat giriş yapmanızı amaçladım.

Yalın kültür ile 2010 yılında danışmanlık yaptığım Toyota Adapazarı fabrikasında tanıştım. Fabrika içerisinde her şeyin düzenli ve sistematik ilerlemesi beni çok etkilemişti. Kariyerim boyunca Türkiye’de ki hemen hemen en büyük firmalarında çalışmama rağmen hiç birinde böyle bir kültür ve düzen görmemiştim. Bu işleyişin arkasındaki kültürün son derece önemli olduğunu gördüm. Bu kültürün oluşmasında Yalın (Lean) yaklaşımın önemi anladıktan sonra Yalın yaklaşıma olan ilgim daha da arttı.

Toyota fabrikasından gördüğüm kültür ve mekanikleri acaba yazılım dünyasına uygulayabilir miyim diye düşünürken, 2011 yılında David Anderson ile tanıştım. David Anderson 2006 yılında Kanban Microsoft şirketinde Kanban yaklaşımını başarı bir şekilde uygulayarak Kanban yaklaşımını markalaşmıştı bile.

Kanban, Scrum veya başka mekanik sistemler güzeldir. Size odanın ışıklarını açmanızı ve kaplanları (tehlikeleri) gösterirler ama bu tehlikeler ve engeller karşısında çözüm üretecek olan sizsiniz.

Kanban kitabını linkedin hesabınız ile Kodcu.com’a giriş yaptıktan sonra indirebilirsiniz.

Kanban Notların Kitabını ücretsiz indirin